Dla pacjentów - przygotuj sie do wizyty u dentysty - Dla dentystów

Stomatologia Chorzów

Efekty po wybielaniu zębów

Wybielanie zębów staje się coraz bardziej popularne. Również inne zabiegi estetyczne w gabinetach stomatologicznych są coraz bardziej rozpowszechnione w kolejnych latach. Czy warto udać się na taki zabieg? Chociaż zdania na ten temat

Dla pacjentów - przygotuj sie do wizyty u dentysty - Dla dentystów Stomatologia Chorzów
są podzielone, to jednak wiele osób decyduje się na stomatologię estetyczną. Korzyściami płynącymi z zabiegu wybielania zębów jest na pewno piękniejszy uśmiech rozjaśnionych zębów. Wiele osób ma z tym na tyle duży problem, że unika pokazywania uzębienia nawet podczas rozmów. Z drugiej strony, popularna jest w społeczeństwie opinia odnośnie nadwrażliwości zębów po wykonaniu takiego zabiegu.

Właściwie większość zabiegów dentystycznych można uznać za dość drogie. Podobnie jak w innych dziedzinach służby zdrowia zabiegi są tak drogie, że wiele osób może pozwolić sobie na leczenie dentystyczne tylko w ramach finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. A zabiegi estetyczne? W tym przypadku zabiegi takie, jak wybielanie zębów zwykle nie są dofinansowane i w związku z tym ich popularność jest mniejsza niż tradycyjnych usług. Jednak jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w której wada zgryzu lub inne uszczerbki wymagają pomocy stomatologa – chirurga lub założenia aparatu ortodontycznego to można w określonych granicach uzyskać takie dofinansowanie.


Interesująca teoria

Poza słodyczami nie najlepiej na stan zębów wpływa również... chleb nasz powszedni. Co mam na myśli? Zacznijmy od teorii.

Na podstawie tego jak wygląda uzębienie u zwierząt można określić ich sposób odżywiania się. Roślinożercy mają najlepiej rozwinięte siekacze, mięsożercy kły. Człowiek teoretycznie jest wszystkożernym typem ssaka.

Jednak chleb i produkty z ziaren (zwłaszcza takie, gdzie ziarno jest w całości) mogą powodować problem. I nie mam tutaj na myśli celiakii, czy nietolerancji glutenu. Po prostu zboża są twarde i bardzo "ścierne" - tak tez działają na nasze zęby - ścierają szkliwo, osłabiają je.

To tylko teoria, jednak wydaje się nie być pozbawiona sensu. Oczywiście to nie znaczy, że musimy rezygnować z jedzenia chleba. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko co wydaje nam się zdrowe, musi takie być.


Co powoduje chorobę?

Choroby dziąseł mogą się rozwinąć u wszystkich, jednak są pewne grupy ryzyka. Nie zawsze powodem wystąpienia stanu zapalnego jest zaniedbanie.

Czasem to prostu "taki urok" pacjenta. Bardzo duże znaczenie ma po prostu czynnik genetyczny, a jak wiemy nie można temu zapobiec. Jedyną rzeczą, którą można zrobić to po prostu poświęcenie szczególnej uwagi swoim zębom i częstsze wizyty u dentysty w celu usunięcia kamienia nazębnego.

Duże znaczenie ma też po prostu to jaką mamy odporność na infekcje bakteryjne. Jeżeli ogólnie nasz system immunologiczny jest osłabiony, to ryzyko wystąpienia paradontozy jest wyższe.

Jak widać, nie zawsze przyczyną jest po prostu zaniedbanie. Czasem na rozwój choroby na mamy większego wpływu.