Sposób na to aby Leczyć zęby na sto procent! - Dla dentystów

Stomatologia Zabrze

Rodzaje protez stomatologicznych

Protetyka stomatologiczna stanowi jedną ze specjalizacji stomatologii, której głównym zainteresowaniem jest odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzu po całkowitej lub częściowej utracie zębów. Protetyka stomatologiczna jest dość sze

Sposób na to aby  Leczyć zęby na sto procent! - Dla dentystów Stomatologia Zabrze
roką dziedziną stomatologii, w ramach której dentysta wykonuje szereg różnych czynności i zabiegów. Do odtwarzania naturalnych warunków zgryzu używa się specjalnych wypełnień protetycznych. Można wyróżnić kilka rodzajów protez używanych w celu odbudowy utraconych lub uszkodzonych zębów. Jednym z rodzajów protez stomatologicznych są tak zwane protezy stałe, które charakteryzują się tym, że nie można ich wyjąć. Innym rodzajem protez są protezy ruchome, które można wyjąć z ust. Można wyróżnić jeszcze protezy kombinowane, będące połączeniem protez stałych oraz ruchomych. Jedną z usług oferowanych przez gabinet stomatologiczny w ramach protetyki jest chociażby zakładanie koron oraz mostów, a nawet licówek. Protetyka jest dość prężnie rozwijającą się dziedziną stomatologii, która posiada spore możliwości odbudowy i przywrócenia właściwych warunków zgryzu w jamie ustnej.


Unit stomatologiczny

Gabinet stomatologiczny musi być odpowiednio wyposażony, żeby dentysta mógł wykonywać różne zabiegi stomatologiczne. Jednym z podstawowych urządzeń znajdujących się w gabinecie stomatologicznym jest fotel dentystyczny. Fotel dentystyczny posiada różne funkcje ułatwiające przeprowadzenie zabiegów przez dentystę. Fotele stomatologiczne nie tylko ułatwiają pracę dentyście, ale także zapewniają większy komfort pacjentowi. Fotele dentystyczne często stanowią część tak zwanego unitu stomatologicznego, który stanowi podstawowe wyposażenie gabinetu. Dentysta przy wykonywaniu zabiegów musi mieć odpowiedni dostęp do jamy ustnej pacjenta, dlatego fotele dentystyczne posiadają funkcje regulacji wysokości oraz kąta nachylenia oparcia. Unit stomatologiczny składa się z fotela dentystycznego, sterownika nożnego, bloku spluwaczki, lampy zabiegowej oraz kilku innych elementów umożliwiających pracę dentyście. Fotel stomatologiczny umożliwia dentyście dostęp do jamy ustnej pacjenta, jednocześnie zapewniając pacjentowi komfortową pozycję.


Zabiegi stomatologii estetycznej

Dentysta pracujący w gabinecie stomatologicznym oferuje wykonywanie różnych zabiegów mających na celu wyleczenie zębów pacjenta lub poprawienie estetyki uzębienia. Głównym celem stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu uzębienia pacjenta poprzez wybielanie lub odbudowę uszkodzonych zębów. Stomatologia estetyczna nie stanowi osobnej specjalizacji stomatologicznej, ponieważ wiele zabiegów dentystycznych z różnych innych specjalizacji wchodzi w zakres stomatologii estetycznej. Przykładowym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej jest Digital Smile Design, czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu z wykorzystaniem najnowszych technologii. Wiele zabiegów wykonywanych przez dentystę ma zarówno cele lecznicze, jak i estetyczne, jak na przykład zabiegi z zakresu implantologii. Dentysta dba więc zarówno o utrzymanie uzębienia pacjenta w zdrowiu, jak i ma też na uwadze względy estetyczne. Część zabiegów stomatologicznych posiada cele typowo estetyczne, jak w przypadku wybielania zębów różnymi metodami wykonywanymi w gabinecie dentystycznym.


Skąd pochodzi nazwa stomatologii

Etymologia to inaczej dziedzina językoznawstwa zajmująca się pochodzeniem danych słów w języku. Słowo stomatologia, tak samo jak wiele innych słów, posiada swoją własną etymologię, czyli pochodzenie. Stomatologia jest słowem wywodzącym się ze starożytnej greki z połączenia takich słów, jak stoma oznaczającego usta oraz logia oznaczającego naukę. Stomatologia jest więc nauką o ustach, czyli nauką o całej jamie ustnej i jej okolicach. Dentystyka z kolei wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Ze słów stomatologia oraz dentystyka utworzono nazwy zawodów, takie jak stomatolog oraz dentysta. Współcześnie lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog posiadają taki sam zakres uprawnień, a nazwy te mogą być używane naprzemiennie. Wcześniej jednak dentysta posiadał mniejszy zakres wiedzy i przeprowadzania zabiegów, niż stomatolog. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiło ujednolicenie tych tytułów i obecnie osoby kończące studia dentystyczne otrzymują tytuł lekarza dentysty, który posiada takie same uprawnienia jak stomatolog.